Haber

33 kuruluştan Amedspor açıklaması

Bursa’da Amedspor taraftarlarına ve futbolcularına yönelik ırkçılık gündem olmaya devam ediyor. Linç girişimine ilişkin otuz üç örgütün imzasıyla açıklama yapıldı. Açıklamada, “Amedsporlu futbolcu ve taraftarlara yönelik linç boyutuna varan ırkçı saldırı, yalnızca bir insanlık ve nefret suçu değil, Türkiye’nin demokrasisine ve iç barışına yönelik organize bir eylemdir” denildi.

‘CİDDİ BİR NEFRET DEĞİL…’

Kurumlardan yapılan açıklama şöyle: “Amedspor-Bursaspor maçında Amedsporlu futbolculara ve taraftarlara yönelik linç girişimi niteliğindeki ırkçı saldırı, sadece bir insanlık ve nefret suçu değil, aynı zamanda organize bir eylemdir. Türkiye’nin demokrasisine ve iç barışına.1990’ların çözülmemiş döneminin beyaz toroslar, JİTEM ve öldürücü yeşil sembollerinin eşlik ettiği taarruz bir taraftar eylemi değildir. Büyük bir felaket yaşadığımız ve yaralarımızı sarmak için her zamankinden daha çok birbirimize sarılmamız gereken bu günlerde, mukadder seçimlerin arifesinde koruma, takviye ve güçleriyle harekete geçen provokatörlerin amacı; İktidardan gördükleri yön, mevcut şer rejimin devamını sağlamak için kaos ve terör yaratmaktır.

Açıklamanın devamında, “Buna izin vermeyeceğimizi beyan ederken, Amedspor’un çevresine kenetleniyor, barış ve kardeşliğimizi güçlendirme kararlılığımızı ifade ediyor, tüm yetkili ve sorumluların soruşturulmasını ve kovuşturulmasını talep ediyoruz.” saldırıyı etkinleştiren veya engelleyen.”

Bildiriye imza atan 33 kuruluş şöyle:

2017 Bodrumlular İnisiyatifi / 78’ler İnisiyatifi / Alevi Fikir Merkezi Derneği / Alevi Kadınlar Birliği / Anadolu Kadın Hareketi / Anıtpark Forum / Ankara Fikir Özgürlüğü İnisiyatifi / Askeri Darbe Karşıtları ADAM-DER / Bakırköy Kent Savunması / CHP Bodrum Kadın Kolları / Datça Demokrasi Platformu / Demokrasi İçin Birlik (DİB) / Demokrasi İçin Birlik Dayanışma / Devrimci Parti / Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) / Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER) / Yanlış Niyete Girişim (?!) / Tezahür Bileşenleri Federasyonu / Gürün Gökpınar Savunma Platformu / Hak ve Adalet / Toplum Merkezleri / Halkların Demokratik Partisi (HDP) / Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği / Jineps Gazetesi / Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) / Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) / Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) / Toplumsal Özgürlük Partisi ( TOP) / Türk Tabipler Birliği (TTB) / Türkiye Esnaf Platformu / Yeryüzü Gazetesi / Yeşil Sol Parti / Vatandaş ns’ Enterprise.

haber-tusba.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu