Haber

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin yeni üyeleri görevlerini teslim aldı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulunun yeni üyeleri, yemin ederek vazifelerine resmen başladı.

Ülkede 2 Ekim’de yapılan seçimlerde ülkenin en üst makamı olan Devlet Başkanlığı Kuruluna seçilen Boşnak üye Denis Becirovic, Hırvat üye Zeljko Komsic ve Sırp üye Zeljka Cvijanovic yemin ederek misyonlarına başladı.

Cvijanovic burada yaptığı açıklamada, seçimlerde kendisine dayanak veren vatandaşlara teşekkür ederken Bosna Hersek içerisinde ve bölge ülkeleriyle “iş birliği köprüleri” inşa edilmesinin ehemmiyetini vurguladı.

“Açık Balkan” teşebbüsüne ve diyaloğa verdiği kıymete dikkati çeken Cvijanovic, “Bu zorlu zamanlarda önümüze çıkan her ‘gelişim fırsatını’ kabul etmemiz, komşu ülkelerle birlikte ekonomimize ve vatandaşlarımıza fayda sağlayabilecek tüm bölgesel girişimlere katılmamız önemlidir.” diye konuştu.

Komsic de Bosna Hersek’in çıkarları için çalışacağını dile getirirken ülkesinin, NATO üyesi olması için gerekli tüm çalışmaları yürüteceğini belirtti.

Konseyin Boşnak üyesi Becirovic de “Bu olağanüstü bir onur. Tüm vatandaşların haklarını koruyacağımıza yemin ettik. Bütün insanlarımızın özgürlüğünü ve onurunu savunacağız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyeliğini Cvijanovic’e devreden ve ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’ndeki (RS) seçimi yüzde 47,06 oyla kazanan Milorad Dodik de yemin ederek RS Başkanlığı görevini resmen teslim aldı.

4 yıllığına seçilen Konsey üyeleri, dönüşümlü olarak 8 aylığına Konsey başkanlığı yapıyor.

Bosna Hersek’teki seçimler

Bosna Hersek’te 2 Ekim’de yapılan seçimlerde, Toplumsal Demokrat Parti’nin (SDP) adayı Denis Becirovic oyların yüzde 57,37’sini alarak kurulun Boşnak üyeliğine, Demokrat Cephe (DF) adayı Zeljko Komsic de oyların yüzde 55,80’ini alarak Hırvat üyeliğine seçilmişti.

RS’teki oylarla seçilen kurulun Sırp üyesi ise oyların 51,65’ini alan Bağımsız Toplumsal Demokratlar Birliği (SNSD) adayı Zeljka Cvijanovic olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu