Haber

Bursa Orhaneli çöp sahası rehabilite edildi

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce Orhaneli’ndeki yırtıcı çöp depolama alanı da rehabilite edilirken, 20 bin metrekarelik alan tekrar tabiata kazandırıldı.

İklim değişikliği ile uğraş çalışmaları kapsamında hayata geçirilen Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Tesisi ile Bursa’nın evsel katı atıklarını hammadde olarak kullanıp elektrik gücüne dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, öbür taraftan katı atık toplama merkezleri ile tabiattaki yırtıcı çöp depolama meselesini da ortadan kaldırıyor.

Orhaneli’nin Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan ve vakit zaman yaşanan çöp yangınları yüzünden hem orman yangınlarına hem de etraf kirliliğine yol açan çöp alanı, artık etraf için risk olmaktan çıktı. Çalışmalar kapsamında katı atıkların tesviye süreçleri yapılarak, sahanın üstü toprakla kapatılırken, çöpte meydana gelen biyolojik bozulma sonrası oluşan metan gazı, uygun noktalara yerleştirilen bacalar ile denetim altına alındı.

Böylece muhtemel metan gazı sıkışmasının önüne geçilerek, patlama ve yangın riski ortadan kaldırıldı.

Ayrıca alana girişlerin engellenmesi için sahanın etrafı tel çit ile çevrilirken, 20 bin metrekarelik alan tekrar tabiata kazandırılmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu