Haber

İstanbul’da Sahte Plaka Operasyonu: 19 Şüpheli Yakalandı

İstanbul Valiliği, ulaşım hizmeti vermek isteyen vatandaşlara sahte (L) plaka üretip satarak 110 milyon liralık kamu zararı yaratan çeteye karşı bu sabah 8 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 19 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Hatalar Şube Müdürlüğünce, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Suçları Daire Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, “nitelikli dolandırıcılık” kabahatlerine ilişkin “ve” resmi evrakta sahtecilik “, hizmet taşımacılığı yapmak isteyen vatandaşlara asılsız (L) suçlamalarda bulunuldu. Plaka üretip satan bir çeteyi tespit etti.

Söz konusu çete, ürettikleri sahte plakaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait sahte bir siteye yaptırarak, kopya sitenin URL adresine sahte QR kodları yönlendirerek ve ayrıca noterleri yanıltarak alışılmadık bir devir-teslim süreci yarattı. sahte web sitesi ve sahte QR kodlarını kullanarak. Servis plakalarını noterde yetkisiz kişiler adına kaydettirdikleri belirlendi.

37 ADET GEÇERSİZ PLAKA İLE SEVKİYAT YAPILDIĞI TESPİT EDİLDİ

Bu şekilde toplam 37 adet sahte (L) plaka ile taşımanın yapıldığı, yeni enflasyon değerleri ile yaklaşık 12 milyon lira suç geliri elde edildiği, çalınan paraların çalınmasıyla yaklaşık 110 milyon lira kamu zararı oluştuğu belirlendi. Belediyeye ödenmesi gereken para şüphelilerin eline geçti. Sahte plakalarla taşımacılık yapanların fahiş fiyatlar talep ederek vatandaşları mağdur ettiği ortaya çıktı.

Bu kapsamda İstanbul merkezli toplam 8 ilde (İstanbul,Adana,Kayseri,Yozgat,Rize, Kastamonu,Sivas,Antalya) bu sabah gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 19 şüpheli yakalandı. Hakkında yakalama kararı bulunan 3 şüphelinin benzer suçlardan gözaltına alındığı, bir şüphelinin ise yurt dışında olduğu anlaşıldı.

Kaynak: ANKA / Siyaset

baskale-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu