Ekonomi

Koza Altın 1,2 milyar dolar bedelle yeni rezerv buldu

Borsa İstanbul’da işlem gören Koza Altın, altın arama faaliyetleri sonucunda ulaştığı yeni altın rezervlerine ilişkin yazıyı KAP’ta paylaştı.

Koza Altın tarafından 31 Mart 2023 tarihinde yayınlanan 2022 Ulusal Maden Kaynakları ve Rezerv Raporlama Kurulu (UMREK) raporunda, yıl içinde 206 bin ons altın üretilmesine rağmen mevcut rezervin 154 bin ons arttığı kamuoyuna açıklandı. ons.

DEĞERİ 1,2 MİLYAR DOLAR

Ayrıca Kayseri Kaşköy projesinde devam eden çalışmalar sonucunda 31 Mart 2023 UMREK raporunda 614 bin ons altın potansiyeli yeni keşif kaynağı olarak anıldı. Devam eden çalışmalarla bu kaynağın artacağı ve piyasa değerinin yaklaşık 1.2 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

2024 YILINDA YER ALTINDAN ÇIKARILACAK

Keşfin 2024 yılında üretime başlaması ve bilançoya katkı sağlaması bekleniyor. Söz konusu altın rezervinin yer altından çıkarılmasının ardından Kayseri’deki Himmetdede tesislerinde işlenecek.

200 ALANDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Koza Altın İşletmeleri, bu gelişmelere ek olarak, mevcut rezervlerini artırmak amacıyla lisanslı ve satın alınan 200’e yakın maden sahasında sondaj ve araştırma faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu